Čtení 2015

Projekt zaměřený na rozvoj čtenářství 2015
„Čtenářem se dítě stává..."
Noc s Andersenem je vrcholem všech čtenářských miniprojektů, které už děti i rodiče berou jako součást celoroční školní práce.
I. etapa – domácí čtení
Starší děti hned od září rozvíjí techniku čtení při domácím čtení a dospělí posluchači potvrzují splnění úkolu podpisem na kartě. V lednu se přidali i prvňáci a v měsíčním Čtenářském maratónu všichni hravě načetli potřebný čas hlasitého čtení: 1. třída 1 hodinu, 2. třída 2 hodiny a 3. třída 3 hodiny.
Speciální ocenění čekalo nejpilnější čtenáře – v první třídě: Matěj Brožek načetl 13 hodin a 35 minut, ve druhé třídě dokonce 3 děti pokořili „tisícovku" ☺ Otakar a Theodor Čapkovi načetli neskutečných 27 hodin a 40 minut a David Heřman 17 hodin a 25 minut. Blahopřejeme a děkujeme za super účast.
Na základě dohody s rodiči běželo od 12.2. do 13.3.2015 druhé kolo domácího čtení. V roli čtenáře byli tentokrát rodiče a děti si užívaly.
II. etapa – referát o knize
Pořizovali jsme video nahrávky z prezentace knih, které děti doma čtou – sami nebo s rodiči. Po každém vystoupení následovalo kolo dotazů, kde měli spolužáci možnost zjistit další informace o knize.
III. etapa - příspěvek do pohádkovníku
Během jarních prázdnin se z dětí stali autoři (někteří s drobnou pomocí rodičů, jiní bez) a připravily nám k poslechu příběhy dobrodružné, zábavné i pohádkové založené na vlastní zkušenosti nebo fantazii. U všech příběhů jsme se dobře bavili a navíc téměř všichni přidali i podařené ilustrace. Děkujeme za nápady.
Letošní ročník Noci s Andersenem jsme věnovali výročí narození pohádkáře H. CH. Andersena a protože Dánsko má kolem sebe samou vodu – i my jsme se na chvíli stali námořníky. Voda a moře byly hlavním tématem písniček, pohádek, pokusů a aktivit, které jsme zažili.
Paní knihovnice Maruška Fabiánová nás provázela velkou částí setkání. Připravila skvělé těsto na perníčky a s dětmi při besedě v knihovně vyráběla náramky. Mám radost, že řada dětí bere Místní knihovnu jako další příjemné místo pro pobavení i poučení.

„Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla." John Ruskin

Mirka Kopecká

logo

© Škola Huntířov