iQlandie

Den plný fantastických zážitků jsme si užili v pátek 2.10. Ráno jsme si sice museli přivstat, ale stálo to za to... Cesta do Liberce proběhla bez problémů a v iQlandii jsme byli ten den úplně prvními návštěvníky. Než jsme se vydali prozkoumat expozice, vydatně jsme posvačili a v obchůdku si koupili něco na památku.
Prohlídka začala na střeše - na solární terase. Tady si děti vyzkoušely několik obřích hudebních nástrojů a hlavolamů a pomocí dalekohledu pozorovaly nedaleký Ještěd. Domluvený program, kde v hlavní roli byla Sluneční soustava, byl v Planetáriu. Zkušená lektorka si s dětmi zopakovala např. pohyb Slunce po obloze, střídání dne a noci a zodpověděla všechny otázky. Děti se proměnily na planety, kroužily kolem Slunce a také se dozvěděly, proč nosí kosmonauti skafandry. Postupně jsme pak klesali iQlandií...
V expozici Kosmo děti vyzkoušely vesmírné vozítko, poměřily gravitaci na různých planetách a prošly se po Měsíci. V části Věda v domě se pokusily roztočit pračku nebo projít bytem v naprosté tmě. Někdo se na chvíli stal redaktorem a my ostatní ho pozorovali na televizní obrazovce. Ve 3. patře byl Člověk. Tady si děti otestovaly svoje tělo – jakou kapacitu mají plíce, jak hlasitě dokážou zakřičet (většinou dosáhly úrovně elektrického nářadí). Někdo „provedl" laparoskopickou operaci jako pravý chirurg, jiný zase převzal funkci srdce a pumpoval. Všichni si také popovídali s robotem Thespianem. Další blok je věnovaný Smyslům. Děti si otestovaly čich, sluch, hmat i zrak. Ve 3. a 4. patře byl prostor i pro zábavné hraní – Lego kostičky, rébusy a hlavolamy. Ve 2. patře čekaly Živly. Oblíbený byl simulátor zemětřesení nebo kabina s vichřicí. Dařily se i obří bubliny. Voda je asi největší lákadlo pro děti, takže ve Vodním světě v přízemí si děti pobyly. Interaktivní vodní koryto nabízí mlýnky, trysky i stroje. Na zdymadla a vodní turbíny ještě musí naše děti vyrůst..., ale i tak si užily. Moc je bavila vodní stěna, kde si mohly promítnout vlastní návrhy obrázků a „hudební" vodní fontána tryskající do výšky 830 cm byla naprosto skvělá. Díky hezkému počasí se děti dostaly také do venkovní expozice, takže si mohly vyzkoušet třeba, jaké je to v ponorce. A aby toho nebylo dost, zkoumali jsme na samém dně iQlandie v Geolab co se skrývá pod povrchem a na výstavě Překonané vynálezy zavzpomínali na vynálezy éry našich dědečků a pradědečků.
Je výborné, že máme iQlandii tak blízko, určitě se tam zase někdy podíváme a užijeme si vědu.
Mirka Kopecká

všechno je před námi
svačina
nákupy
to všechno nás čeká
na cestě vzhůru
hudební zastávka
solární terasa 1
solární terasa 2
planetárium
Sluneční soustava
Kosmo 1
Kosmo 2
na Měsíci
Thespian
páka
gaussova křivka
smysly
zemětřesení
bublinka
živly
živly 2
vodní svět
vodní svět 2
pod povrchem
logo

© Škola Huntířov