Potok, řeka, přehrada...

Projektový den „Vody Jizerských hor" jsme ve čtvrtek 26. listopadu zahájili přímo u pramene... Řeka Nisa (Lužická Nisa) začíná svou 252 km dlouhou pouť na kraji obce Nová Ves nad Nisou. Prameniště je vyskládáno z kamenů a nechybí ani pomník řeky Nisy a první kamenný most přes řeku. Jak se malý pramínek mění v potůček, jsme pozorovali z dřevěného chodníčku, který vede podél toku. Na mapě jsme ve škole našli hned několik známých měst, kterými Nisa protéká, než se stane přítokem řeky Odry a doputuje až do Baltského moře...
Dalším cílem naší cesty byla největší přehrada Jizerských hor – Josefův Důl. Přehradní jezero má rozlohu 1,38 km2 a celkový objem 22,628 milionu m3... to vše nám ale mlha ukryla a celou přehradu jsme si prohlédli zatím jen na mapě, videu a fotografiích. I přesto byla ale výprava úspěšná. Naskytla se nám mimořádná příležitost – hrázný pan Petr Ševčík nám ukázal strojovny celé přehrady a jeho zasvěcený výklad o přehradě všechny zaujal a stal se jistě nezapomenutelným zážitkem. Cestou zpátky jsme jeli přes Bedřichov, abychom si prohlédli úpravu vody. Právě sem vede podzemní štola a ocelovým potrubím teče voda z přehrady. Úpravna zásobuje pitnou vodou přibližně 60 tisíc obyvatel.
Abychom potvrdili důležitost VODY pro život nás všech... zůstává dále voda aktuálním tématem pro další školní práci, pokusy a pozorování.
Mirka Kopecká

u pramene Nisy1
u pramene Nisy2
u pramene Nisy3
Hrabětice - základní tábor...1
Hrabětice - základní tábor...2
Hrabětice - základní tábor...3
skoro zimní cesta k přehradě
zima se hlásí...
jsme na hrázi1
jsme na hrázi2
přehrada alespoň na mapě...
takovou ji uvidíme někdy příště
a taková je přehrada z výšky
přehradní věž1
přehradní věž2
jsme uvnitř1
jsme uvnitř2
jsme uvnitř3
jsme uvnitř4
jsme uvnitř5
věž a výpusť
to bylo neuvěřitelné...
na druhé straně hráze...1
na druhé straně hráze...2
děti dělají radost mamce - dojídají...
logo

© Škola Huntířov