2 jsou víc než 1, sedmé

Dva jsou víc než jeden – 7. setkání
V úterý 18. března čekala naše plavčíky speciální plavba. Posádka složená z obou tříd byla podle tajemného svitku rozdělena do menších mužstev. Každé z nich se vydalo na jiný ostrov za svým řemeslníkem. Každý z plavčíků dostal na cestu samostatný úkol – něco o řemeslníkovi a jeho práci zjistit.
První skupina se vydala ke skláři panu Sobotkovi do Těpeř. Sklářský kahan vzbudil u dětí respekt a nádherné foukané figurky zase velký obdiv. Kdo sleduje skláře při práci, může mu tohle krásné řemeslo připadat jako hra. My jsme ovšem měli možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, že vyfouknout pěknou baňku není vůbec jednoduché.
Druhá posádka směřovala k farmářce Aničce Hudské do Klokočí. Nejprve si děti s velkým zájmem vyslechly vyprávění paní přadleny o ovečkách a hospodaření na rodinné bio farmě, prohlédly si výrobky z ovčí vlny – fortelné ponožky, čepice a rukavice, a pak už se také pustily do díla. Práci s česačkou už znaly z předchozích dílen, dnes se seznámily také s předením na kolovratu a z ovčího rouna si vyrobily duhový svícen nebo veselý květináč. Do něj si dokonce samy zasadily cibulky a zasely semínka jarních bylinek.
Třetí, klučičí skupina si to namířila do truhlářství Trufa v Semilech. Úkol, který si truhláři pro kluky připravili, nebyl vůbec jednoduchý – vypočítat množství materiálu, osmirkovat a spojit dřevěné laťky a tak vyrobit krásnou bedýnku. Spolupráce byla nutná a tak se i tady opět potvrdilo, že „Dva jsou víc než jeden... „
Na závěr se všichni znovu setkali v naší tělocvičně, kde si navzájem představili své výrobky, které si -k velkému nadšení všech - mohli odnést domů. Zážitků a povídání byla spousta a my zase děkujeme kamarádům ze Čmeláka za neopakovatelný den...


Kateřina Pecinová

tajemství svitku
úkoly
otevřeli jsme - každý má speciální úkol
skleněná krása
sklář při práci
pozorně...
učedník
Dan vypráví ...
hebké rouno
spolupráce u česačky
s přadlenou u česačky
přadlák
snad nám také vyroste...
jak na to ...
spolupráce v truhlárně
bratři při práci
Theo vypráví ...
logo

© Škola Huntířov